Milyen térdrögzítő a jó választás? Rehabilitáció, sport, megelőzés

Lakatos György – 2025.06.07.

A térdrögzítő segíti a térd stabilizálását, csökkenti a fájdalmat, és támogatja a mozgásbiztonságot enyhébb panasz, aktív terhelés vagy műtét után.

A megfelelő térdrögzítő kiválasztása kulcsfontosságú a térdízület védelme, tehermentesítése és gyógyulása szempontjából. A térdfájdalom hátterében állhat egyszerű húzódás, túlerőltetés, de akár műtét utáni instabilitás is – a panasz típusa határozza meg, hogy milyen típusú rögzítőre van szükség. Ebben az útmutatóban bemutatjuk a különböző felhasználási területekhez ajánlott térdrögzítőket.

Enyhe panaszok, megelőző használat

Választékunkban több olyan térdrögzítő is megtalálható, amely kisebb terhelésre jelentkező fájdalom vagy enyhe túlerőltetés esetén nyújt kényelmes és biztonságos megoldást. Ezek a modellek mérsékelt rögzítést biztosítanak, és elsősorban olyan helyzetekben ajánlottak, ahol csak enyhe tehermentesítésre van szükség.

Tépőzáras térdszorítók

Ezek a modellek teljesen nyithatók, így nem kell átbújtatni őket a lábon. Ez különösen előnyös, ha nehézséget okoz a lehajlás vagy a láb átemelése – például idősebbeknél vagy mozgáskorlátozottság esetén. Ugyanakkor sokan azért választják ezeket, mert pontosan a kívánt szorításra állíthatók, univerzális méretben is elérhetők.

SOLES 310 neoprén térdszorító – jól szellőző, rugalmas anyagból készült, tépőzáras kivitelének köszönhetően könnyen beállítható és felhelyezhető; túrázáshoz, futáshoz is ideális

Gumis, felhúzható térdrögzítők

Rugalmas, jól szellőző anyagból készülnek, amelyek egyszerűen felhúzhatók a lábra. Gyorsan használatba vehetők, kényelmes, diszkrét viseletet biztosítanak. Egyes modellek keresztpánttal is rendelkeznek, amely mozgás közben megakadályozza az elmozdulást vagy lecsúszást.

Thuasne GenuSoft térdvédő – klasszikus gumis kivitel, jól alkalmazkodik a térd formájához

GMED bambusz térdszorító – természetes alapanyagú, puha, bőrbarát szövetből készült modell érzékeny bőrre

Speciális hatású térdszorítók – mágneses, turmalinos kivitel

Egyes térdrögzítők kiegészítő terápiás funkcióval is bírnak. A mágneses vagy turmalinos kivitel célja a mikrokeringés serkentése és a fájdalom csökkentése.

VivaFit mágneses térdszorító turmalinnal – rugalmas, könnyen felvehető szorító, amely a beépített mágneses betétek és turmalin réteg kombinációjával támogatja a regenerációt

Patellapánt típusú rögzítők

A térdkalács alatti terület célzott megtámasztására szolgálnak. Kis méretük miatt kényelmes viseletet biztosítanak, főként sportoláshoz ajánlottak.

OrtoCare térdkalács rögzítő pánt – patellafájdalomra fejlesztett, kompakt és könnyen használható

VivaFit mágneses térdpánt turmalinnal – különleges kialakítású eszköz, amely ötvözi a patellapánt stabilitását a mágneses és turmalinos hatással

Sportoláshoz, fokozott terhelés esetén

A sporttevékenység során a térd fokozott igénybevételnek van kitéve: futás, ugrás, irányváltások vagy guggolás közben az ízületnek stabilan kell tartania, miközben a mozgás szabadsága is megmarad. Ilyen esetekben olyan térdrögzítő ajánlott, amely megerősített oldaltartással, stabilizáló pántokkal és jól szellőző anyaggal készült – így biztosítja az optimális tartást anélkül, hogy akadályozná az aktív mozgást.

Az ilyen típusokat jellemzően preventív célra, sportolás közbeni biztonsághoz vagy korábbi térdsérülés után visszatérő sportolóknak javasoljuk.

VivaFit sport térdszorító stabilizáló pántokkal– keresztpántos, jól szellőző kivitel, amely fokozott oldaltartást nyújt mozgás közben, és segít elkerülni az elmozdulást

Futuro Sport térdrögzítő – nyitott térdkalács-kialakítás, állítható pántok a természetes mozgás megtartásához, intenzív sporthoz is alkalmas

Thuasne sport térdrögzítő – sportolók számára fejlesztett rugalmas, de tartást adó modell, légáteresztő, kompressziós hatású anyagból; különösen hasznos edzésekhez vagy aktív munkavégzéshez

Műtét vagy sérülés utáni használat

Súlyosabb sérülések, műtétek vagy krónikus instabilitás esetén nagyobb tehermentesítésre és erősebb stabilizálásra van szükség. Ezeket a típusokat jellemzően oldalsínek, fém merevítők és állítható szögmechanika jellemzi.

Szögben állítható, mozgáskorlátozó rögzítők

MEDI Postop Lite térdrögzítő ortézis
Otto Bock Genu Direxa Stable térdrögzítő

Mindkét modell lehetővé teszi a térd mozgásterjedelmének szögben történő beállítását, így kontrollált rehabilitációt biztosít műtét után.

Oldalsínes, közepes vagy erősebb rögzítésű típusok

Otto Bock Genu Direxa oldalsínes térdrögzítő – közepes erősségű tartás, szalagsérülés vagy ízületi instabilitás esetén

RB 38 térdrögzítő – kétoldali fém merevítőkkel, nyitott patellarésszel, erősebb stabilizálást igénylő állapotokra

Actimove térdkalácsot szabadon hagyó térdtámasz – enyhébb oldaltartást biztosít, rugalmas, jól szellőző kivitelben

Méretválasztás – amire figyelni kell

A térdrögzítő csak akkor tudja betölteni funkcióját, ha megfelelően illeszkedik. A legtöbb típusnál a gyártók részletes mérettáblázatot adnak meg, ezek alapján kell mérni – gyakran a térd körméretét, vagy például a térdkalács felett 10–15 cm-rel a combkerületet. Előfordulhat, hogy a táblázat több ponton történő mérést is javasol, például a vádli területén.

Fontos tudni, hogy a pontos illeszkedés sok esetben csak a felpróbálás során derül ki, hiszen minden térd más. Webáruházunkban minden termékhez elérhető a méretválasztáshoz szükséges útmutató.

Ha bizonytalan vagy, érdemes szaküzletünkbe befáradni, ahol lehetőség van több modell kipróbálására is. Munkatársaink személyesen vagy telefonon is készséggel segítenek a választásban.