A csukló megerőltetése kapcsán felmerülő problémák és kezelési módjai 

Lakatos György – 2022.10.07.

A csukló fájdalmának oka gyakran a megerőltetés következtében fellépő gyulladás. A kezünket a legtöbb tevékenység során használjuk, a folyamatos igénybevétel miatt nem is csoda, ha időnként panaszok jelennek meg. Ezek különösen az informatikai munkakörökben dolgozóknál gyakoriak, de előfordulhatnak hétköznapi elfoglaltságok, például házi munka alatt jelentkező problémák is, melyek szintén a túlerőltetés számlájára írhatók. 

Az alábbiakban ennek megoldásaként hozunk néhány tippet, mellyel csökkenthető a fájdalom, és segíthető a regeneráció a csukló megerőltetése esetén.

Gyógyászati segédeszközök a csuklófájdalmak enyhítésére 

Elsőként a probléma okának pontos feltárása javasolt, vagyis egy alapos kivizsgálás, hiszen ezzel kizárhatók a komolyabb ízületi megbetegedések és csuklósérülések. Amennyiben a fájdalom hátterében valóban a túlerőltetés áll, nincs más dolgunk, mint pihentetni az érintett kezünket, emellett nagy segítséget jelentenek a gyulladás mérsékelésében és a helyes megtámasztásban szerepet játszó csuklórögzítő termékeink. Ezek a gyógyászati eszközök nem csupán műtétek után és sérüléseket követően használatosak, alkalmazhatók ínhüvelygyulladás, valamint a csukló megerőltetése esetén is. Húzódás, rándulás miatt megjelenő fájdalom enyhítése céljából is ajánlottak. 

Az univerzális pihentető csuklóortézis mellett elérhetők speciálisabb eszközök is, mint például a Chrisofix ulnaris csukló ortézis, mely kifejezetten ínhüvelygyulladás kezelésében hatékony pihentető rögzítő. A rögzítés textilpántok segítségével egyszerűen megoldható. A sín alapjaként egy vékony alumínium lemez szolgál, mely polietilén habba ágyazva helyezkedik el. A pamut és poliamid bársony borítás révén kényelmes viseletet garantál. 

Választható éjszakai csuklórögzítő is, mint például a Chrisofix carpalis alagút szindróma ortézis, mely a kéztőalagút szindróma kezelésére lett kifejlesztve.

Gyógyászati segédeszközeink bőséges választékából a csuklórögzítők mellett könyök-, valamint vállrögzítőket is beszerezhetsz.

Milyen panaszokat okozhat a csukló megerőltetése? 

A különböző csuklófájdalmak az enyhébbtől a súlyosabb változatokig igen változatos tünetek mellett jelentkezhetnek. A megerőltetés következtében kialakulhat ínhüvelygyulladás, mely a hüvelykujjra lokalizálódó gyulladás. Ennek oka a hüvelykujjat mozgató ín és az azt körülölelő ínhüvely gyulladása. 

Sajnos egyre gyakoribb probléma a kéztőalagút szindróma is, melynek legjellemzőbb tünetei közé tartozik a csukló, valamint az egész alkar zsibbadása és fájdalma. A fellépő fájdalom akár olyan intenzitású is lehet, hogy a csukló szorítóereje is gyengülhet. Ez gondot okozhat a napi tevékenységekben, hiszen a könnyebb tárgyak is kieshetnek kezünkből. A gyulladás oly mértékben nehezítheti a hétköznapokat, hogy jelentősen rombolja az életminőséget is. 

A csuklóízület gyulladását okozhatja a túlerőltetés mellett a helytelen tartás is. Az irodisták jellemző betegsége, melynél az íróasztalon tartott, folyamatosan hátrafeszített kézfejű csukló könnyen begyulladhat ettől a túlzott mértékű feszítőerőtől. 

Keressük fel orvosunkat!

Amennyiben nem tapasztalunk javulást, sőt a panaszok rosszabbodására leszünk figyelmesek, sürgősen keressük fel orvosunkat! Előfordulhat, hogy nem csupán egy egyszerű megerőltetés okozza a fájdalmas panaszokat. Ilyenkor gyógyszeres terápia és gyógytorna is szükségessé válhat.