A helyes nyaktartással elejét vehetjük a fájdalmas panaszoknak!
A mai modern világunkban sok időt töltünk ülve, legyen szó munkáról, tanulásról vagy szórakozásról. Azonban a hosszan tartó ülés, illetve a kevés mozgás számos problémát okozhat, és ekkor még nem is beszéltünk a helyes nyaktartásról, amely szintén alapvető egészségünk szempontjából.
Miért fontos a helyes nyaktartás?
A nyaki szakasz a gerincoszlopunk egyik legfontosabb része, amely a fejünk tartásáért és mozgatásáért felelős. A helyes tartási pozíció megőrzése elengedhetetlen a gerincünk egészsége, az izomfeszülés csökkentése, valamint az ebből fakadó fejfájás megelőzése miatt is.
Az ideális nyaktartás segít fenntartani a gerinc természetes görbületét, ami csökkenti a nyakra és a hát felső részére nehezedő terhelést. Ráadásul a kellemetlen panaszok között a fejfájás is megjelenhet, sőt akár rendszeressé is válhat.
Ugyanakkor a helytelen tartási pozíció számos problémát vonhat maga után, többek között krónikus nyak- és vállfájdalmat, nyaki merevséget, fej- és hátfájást, valamint súlyos gerincproblémákat is, például porckorongsérvet.
Kik érintettek a leginkább?
Bár mindannyian ki vagyunk téve a nem megfelelő nyaktartás kockázatának, bizonyos munkakörökben dolgozók, illetve életvitelt folytatók különösen érintettek lehetnek. Például az irodai dolgozók, akik sok időt töltenek számítógép előtt ülve, gyakran tapasztalnak nyaki és vállfájdalmat. Vagy az autóvezetők, ugyanis a hosszú ideig tartó vezetés közben is könnyen megfeledkezhetünk a helyes nyaktartásról. Szintén veszélyeztetettebbek azok, akik gyakran és huzamosabb ideig használják okoseszközeiket.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Számos módszer, segédeszköz – például speciális gyógypárna – létezik a helyes nyaktartás elősegítésére és fenntartására.
Először is alakítsunk ki ergonomikus munkaállomást, fordítsunk kiemelt figyelmet a monitor optimális magasságának beállítására, szintén lényeges, hogy a szék megfelelően megtámassza a hátunkat. Azonban mindezek mellett is szükségünk lehet további segédeszközökre, például speciális ülőpárnára vagy akár egy deréktámaszra. Előbbi segíthet a helyes testtartás fenntartásában, és csökkentheti a nyakra és hátra nehezedő terhelést. Utóbbi szintén a megfelelő testhelyzet kialakítását teszi lehetővé, ezáltal az egész gerincoszlopunk optimális helyzetbe kerül.
Használjunk nyakpárnát az utazások idején, de otthon filmnézés közben is remekül alkalmazható. A segítségével elejét vehetjük a fejünk oldalra billenésének, és az ebből fakadó sérüléseknek, húzódásoknak.
Ami legalább ennyire lényeges, hogy milyen testhelyzetben alszunk, éppen ezért a hagyományos párnák helyett célszerűbb alvópárnát igénybe venni, amely tehermentesíti a nyaki szakaszt, egyes típusok pedig a horkolás meggátlása érdekében is alkalmazhatók.
Terápiás eszközökkel a nyakfájdalom ellen
A gyógyászati segédeszközeink között elektromos masszírozók is beszerezhetők, kifejezetten ajánlottak az ütögető nyakmasszírozók, de az univerzális termékek is bevethetők testünk ezen szakaszán. Kiváltképp ajánlottak reggeli nyaki merevség, izomfeszülés esetén.
Bizonyos esetekben a kombinált TENS és EMS készülékek is alkalmazhatók, melyek mérséklik a fájdalmat, azonban leginkább a krónikus mozgásszervi problémáknál ajánlottak, reumás, gyulladásos panaszoknál.
Bár rengeteg lehetőség adott a nyakfájdalom csökkentésére, érdemes inkább a helyes nyaktartás fenntartásra, azaz a megelőzésre fókuszálni. Probléma esetén pedig feltétlenül kérjük ki szakorvos véleményét is!