Betegemelő liftek a mindennapos ápolásban

Lakatos György – 2024.04.21.

A betegemelő liftek nagymértékben megkönnyítik mind a szakszemélyzet, mind a hozzátartozók munkáját, legyen szó intézményi gondozásról vagy otthoni ápolásról. Rendkívül hasznosak ezek a berendezések, például amikor ágyból kerekesszékbe történik a beteg áthelyezése.

 

Különféle változatok is elérhetők, amelyek teherbíró képessége sem egyforma. Beszerezhetők manuális és elektromos betegemelők, köztük kompaktabb berendezések is, amelyek kisebb térben is nagyon jól használhatók, illetve fürdetéshez használatos, speciális kádliftek.

Milyen esetekben lehet szükség betegemelő liftekre?

Ezek a berendezések masszív emelőként használhatók, azaz hatalmas segítséget jelentenek a beteg átemelésekor, például ágyból kerekesszékbe vagy fordítva. Legfőbb előnye a betegemelő lifteknek, hogy otthoni körülmények között és szakápolási intézményekben is alkalmazhatók.

A mozgáskorlátozottak ápolásához elengedhetetlenek ezek az eszközök, ugyanis a hely- és helyzetváltoztatás sok esetben emberi erővel nem oldható meg. Ráadásul napi szinten kellene ellátni a mozgásképtelen vagy mozgásában korlátozott személyt, ami szintén nehézséget okozhat, idővel pedig a gondozó egészsége is kárt szenvedne.

Milyen típusok közül válogathatunk?

Választhatunk manuális és elektromos változatot. Amennyiben az előbbi típus mellett döntenénk, ideális például a GMED LW06101 manuális betegemelő. Tökéletesen bevethető mozgatáshoz, áthelyezéshez a masszív, időtálló acél szerkezetének köszönhetően. Maximális terhelési kapacitása 150 kg. A fel- és leengedés egy hidraulikus tolókarral történik manuálisan vezérelhető fogantyú segítségével.

A felemeléshez a pillangószelepet az óramutató járásával megegyező irányba kell forgatni, majd ezt követően manuálisan működtethetjük a kart a kívánt magasság eléréséig. Leengedés esetén pedig meg kell nyitni az elzáró szelepet, vagyis az óramutató járásával ellentétes irányba forgassuk. Amint elértük a megfelelő magasságot, elzárhatjuk a szelepet.

Beszerezhetünk elektromosan működtethető betegemelőt is, például a GMED LW06102 -es verziót, amelynek villamos motorja egy zárt típusú motor, ezáltal garantált a biztonságos üzemeltetés, ugyanakkor igényes dizájn jellemzi. Ennél a típusnál a hidraulikus szivattyú elektromosan működtethető a vezérlőegység segítségével.

Elérhető továbbá kompakt kivitelű emelő  is, ilyen például az Invacare Birdie Compact emelől lift, amelynek alkalmazásával kímélhető a derék, igen sokoldalú társunk lehet a beteggondozásban. Nagy hasznát vehetjük az ágyban fekvő, kerekesszékben ülő beteg mozgatása során, de még a földön fekvő személy emeléséhez is segítségünkre lehet. Mivel 55 cm széles, a szűkebb ajtókon is áttolható. Helytakarékosan tárolható, ugyanis könnyen szétszedhető, összecsukható. Számos előnye van, például a beépített akkumulátortöltő, a fékezhető kerekek, sőt, még elektromos vészleeresztő funkcióval is rendelkezik.

Amennyiben kizárólag a fürdetés segítésére keresünk egy kiváló terméket, választhatunk speciális kádliftet, mint amilyen például a Meyra Kanjo. Kompatibilis az általános fürdőkádtípusokhoz, a csúsztató-fordító korongja csúszásgátló bevonattal ellátott. Előnye, hogy kényelmes ülőfelületet kínál, könnyen kezelhető, biztonságos használatot tesz lehetővé. Dönthető a háttámlája 12° és 40° között.

Betegmozgató berendezések a könnyebb gondozásért

Webáruházunk széles választékában minden megtalálható, amire a betegápolás során szükségünk lehet, hatalmas segítséget jelentenek a betegmozgató eszközök, amelyek a kisebb mozgatásokhoz, valamint az áthelyezésekhez, komplexebb feladatokhoz egyaránt alkalmazhatók.