Egyensúlyozó eszközök a mindennapokban – milyen esetekben ajánlottak?

Lakatos György – 2024.06.01.

Talán kevesen gondolunk bele, de az egyensúlyozó eszközök igazán hasznosak a mindennapjaink során, ugyanis alkalmazhatjuk őket otthon, de irodai környezetben egyaránt, így akár a munkahelyünkön is jó szolgálatot tehetnek. 

Ilyen kellék például a dinamikus ülőpárna és az egyensúlyozó korong vagy süni. Előbbi segítségével könnyebben fenntartható a helyes testhelyzet, utóbbi által pedig javítható az egyensúlyérzékünk, illetve a mozgáskoordinációnk, a süni kifejezetten hatékony lábdeformációk esetén, ugyanakkor megelőző célzattal is alkalmazható.

Ismerjük meg az egyensúlyozó eszközök kedvező hatásait!

Bizonyára sokunk számára ismerős probléma ülőmunka esetén a helyes testtartás fenntartása, ilyenkor ugyanis hajlamosak vagyunk egy idő után görnyedt testhelyzetet felvenni, főként akkor, amikor épp a feladatainkra koncentrálunk. Az irodisták és a home office-ban dolgozók többsége nem véletlenül szenved derék- és háttáji panaszoktól, de sajnos ez a munkatípus alapból egy mozgásszegényebb forma, ami hosszabb távon súlyosabb panaszokat is okozhat. 

Az egyensúlyozó eszközök között megtalálható dinamikus ülőpárnák azonban segítenek a helytelen testtartásból fakadó problémák megelőzésében, illetve a további romlás is elkerülhető alkalmazásukkal. Használatuk épp az ülőmunkát végzők számára javasolt, ugyanakkor bevethetők lábmasszázs céljából is speciális “tüskés” felületük okán. 

Az egyensúlyozó korong viszont kevésbé rugalmas, mint a dinamikus ülőpárna, általa erősíthetjük izmainkat, de segítségünkre lehet rehabilitáció idején is, valamint a talpon található receptorok stimulására, illetve vérkeringés serkentésére is alkalmazható.

Mikor javasolt a dinamikus ülőpárna használata?

Egy ilyen eszközt jó szolgálatot tehet a mindennapok során, többek között a helyes testtartás fenntartása, valamint a gerinc mellett futó mélyizmok erősítése céljából. Amikor nem használjuk a szék háttámláját, a párna által stimulálhatjuk a testtartásért felelős izmainkat, amelyek rendszeres “használatukkal” egyre erősebbé válnak, mintha a mélyizmainkat edzenénk folyamatosan. Ennek következtében mérsékelhető a hátfájdalom is, ami épp a nem megfelelő testhelyzet és a gyenge gerinc melletti mélyizmok miatt jelentkezett.

Arra azonban fontos figyelni, hogy fokozatosan kezdjük el alkalmazni, eleinte csak rövidebb ideig, és ne hagyjuk ki a nyújtó gyakorlatokat sem.

Az egyensúlyozó süni alkalmazási köre

Annak ellenére, hogy a dinamikus ülőpárna is használható lábmasszírozó eszközként, az egyensúlyozó süni egy kicsit speciálisabb kiegészítő, melyet épp a lábdeformációk megelőzésére, kiegészítő kezelésére, illetve a lábizmok erősítésére terveztek. Ezzel együtt természetesen az agyunkra is élénkítő hatással bír, hiszen a lábunk reflexpontjain keresztül az egész testünkre serkentőleg hat.

Ahogyan már említettük, használata kifejezetten javasolt lábproblémák esetén, például lúdtalp, bütyök és kalapácsujj. A süni ugyanakkor nemcsak az irodai munkát végzők számára jelenthet felüdülést a reflexpontok stimulálása révén, hanem az idősebb korosztálynak is bőven tartogat előnyöket: javítja a mozgáskoordinációs képességet, az egyensúlyérzéket, mivel nemcsak ülve, de álló helyzetben is alkalmazható.

Láthatjuk, hogy a praktikus segédeszközök alkalmazása révén több ponton is támogathatjuk egészségünk megőrzését, kezdve a helyes testtartásért felelős mélyizmok erősítésétől egészen a lábdeformációk korrigálásáig.